Make your own free website on Tripod.com

תיאור בית הספר הדמוקרטי בירושלים בדגם סאדברי

 

מהות בית הספר

 

מהות בית הספר הדמוקרטי בירושלים בדגם סאדברי היא החירות המלאה של התלמידים לתכנן את זמנם ופעילויותיהם כראות עיניהם. כל התלמידים, בכל הגילים, אחראים על חינוכם הם, ללא התערבות, כפיה או הגבלה של אחרים. עיצוב חוויתו האישית של כל פרט מתרחש במסגרת התומכת של דמוקרטיה מלאה, בה לכל משתתף, בין אם הוא תלמיד או איש צוות, יש קול שווה. אין חוקים שרירותיים. בית הספר אינו מחולק לכיתות והוא פתוח לתלמידים בגילים 5 18. בית הספר מבוסס על בית הספר סאדברי ואלי שבארה"ב, אשר נוסד בשנת 1968. עשרות בתי ספר בדגם זה פועלים בארה"ב ובארצות אחרות, בכללם בית הספר "כנף" ברמת הגולן.

 

תכנית הלימודים

 

תכנית הלימודים של כל תלמיד היא זו שהוא מעצב לעצמו, לא פחות ולא יותר. ללא יוזמת תלמידים פעילות אינה מתקיימת. כאשר תלמידים מעונינים ויוזמים הכל אפשרי. תלמידים מחליטים בעצמם מה יעשו. בית הספר מגן בקנאות על חירותם של תלמידים בכל הגילים לגבש דעות לעצמם ולשלוט על זמנם ועל גורלם.

 

הלמידה מתרחשת בדרכים רבות. לעתים קרובות מחפש התלמיד איש צוות אשר יכול לעזור לו ללמוד את הנושא שבחר. לפעמים חוקרים תלמידים נושאים בכוחות עצמם, בעזרת ספרים ואמצעים אחרים. לפעמים מגבשים מספר תלמידים קבוצת לימוד לנושא מסוים. הם עשויים לגלות זה את זה מפה לאוזן או על ידי תליית מודעה על לוח המודעות. כאשר קבוצה לומדת עם איש צוות באופן קבוע, מתקיימים שיעורים כמו בבית ספר רגיל, אלא שבבית הספר הדמוקרטי התלמיד יכול להתקדם כמה שהוא רוצה, במהירות שהוא רוצה, ורק במידה שהוא רוצה. בשיטה זו נלמדים אצלנו מגוון מקצועות אקדמיים מסורתיים, כולל מתמטיקה, מספר שפות ואמנויות, ברמה גבוהה.

 

כאשר תלמיד מתמחה בתחום מסוים ורוצה להמשיך לעבודה מעשית, ניתן לארגן לו חונכות בסביבה מקצועית כאשר התלמיד הופך לחניך של מומחה בתחום. החניך והחונך מסכימים על תכנית ברורה למטרה מוגדרת.

 

סגנון הלמידה הרווח הוא בלתי פורמלי, אישי ופרטי. בין אם הלמידה פורמלית או לא, על התלמיד לשפוט בעצמו את התקדמותו לעבר מטרותיו האישיות. בית הספר אינו נותן הערכות מכל סוג שהוא לא ציונים, לא דוחות בכתב או בעל פה, ולא מכתבי המלצה (או גינוי). תלמיד עשוי לשאול אנשים בבית הספר או מחוצה לו מה דעתם על מיומנותו בתחום כלשהו, אך היוזמה לכך חייבת לבוא מהתלמיד.

 

כל חברי הצוות החינוכי הם בעלי תארים אקדמיים במגוון רחב של מקצועות, כמו גם ניסיון חיים עשיר בתחומי החינוך, המדע, האמנות והעסקים. בנוסף לאנשי הצוות מלמדים בבית הספר מספר מורים מומחים למקצועות מסוימים.

 

בחינות בגרות

 

תלמידים המעונינים לעשות בגרות יכולים ללמוד בבית הספר הדמוקרטי אולם כדי לגשת לבגרות על התלמיד להיות בעל מוטיבציה פנימית מובהקת ואחראי על לימודיו. צוות בית הספר יוכל לסייע לתלמיד להתכונן לחלק מהבחינות ובחלק אחר יהיה עליו ללמוד בכוחות עצמו. כל עוד בית הספר הדמוקרטי אינו מוכר על ידי משרד החינוך, אין ביכולתנו לערוך בחינות בגרות במסגרת בית הספר. עד שמצב זה יוסדר, תלמידינו ניגשים לבגרות כתלמידים אכסטרנים.

 

אסיפת בית הספר

 

כל נושאי הניהול השוטף של בית הספר, ללא יוצא מן הכלל, הם באחריות אסיפת בית הספר, ובכלל זה הוצאות כספיות, העסקת אנשי צוות, יחסים עם גורמים חיצוניים, משמעת, שימוש במתקני בית הספר וכל נושא אחר הטעון התיחסות שוטפת. לכל תלמיד בכל גיל ולכל איש צוות יש קול אחד בהצבעה.

 

מערכת המשפט היא מאפיין מרכזי של בית ספר בדגם סאדברי ותורמת רבות לתחושת הבטחון של תלמידינו. תלונות על הפרת חוקים נידונות על ידי ועדה בלתי תלויה של תלמידים ואנשי צוות המשרתת בתורנות. בכל שלבי ההליך המשפטי מוגנות זכויות חברי הקהילה ובכלל זה זכות הערעור.

 

חיי היום יום

 

קשה לתאר יום אופייני בבית הספר הדמוקרטי בדגם סאדברי היות וכל חבר קהילה מתכנן את יומו כרצונו. כל מתקני בית הספר פתוחים בפני כל החברים והם חופשיים לנוע ביניהם. אנו רואים את משאבי העיר והקהילה הרחבה כחלק מסביבתנו הלימודית וטיולים ומפגשים עם אנשים אחרים הם חלק חשוב מהווית בית הספר. היות ואין חלוקה חיצונית של סדר היום באמצעות שיעורים, צלצולים והפסקות, מפתחים התלמידים קשב לקצבים הפנימיים שלהם ונוטים לעסוק בפעילות עד שהם ממצים אותה, ואז עוברים הלאה. בסביבה זו אין תלמידים "חזקים" ו"חלשים" היות וכל תלמיד עסוק בעיצוב זהותו האישית. תופעה נפוצה היא עיסוק אינטנסיבי של יחיד או קבוצה בפעילות אחת במשך ימים שלמים יום אחר יום במשך תקופה, כגון ציור, משחק עם בובות, ג'ימבורי, משחקי הרכבה, קריאה ועוד. היות ואין הגבלה על דיבורים למעט בפורומים פורמליים, אמנות השיחה פורחת בבית הספר בין בני כל הגילים.